Our Appointed Clergy

Welcome to Calvary UMC Pastor Tom Harmic!

     I am a second-career pastor. I was in my mid-forties when I felt God calling me to become a full-time pastor, and in 1992 I attended Licensing School. Thereafter, in July 1995, I was appointed to my first charge, a 3-point charge in the State College District. During my eight years there, I attended the "Course of Study” school at Wesley Seminary; four weeks a year for five years and graduated in 2001. In 2003 I was appointed to the Liberty Charge located in the former Wellsboro District. I retired at the end of June 2015 after 20 years as a full-time minister. In September 2015 I was appointed to serve as the Interim pastor at the Mansfield First UMC until June 2016. In November of that year, I was asked to fill in at the Ralston Charge and was there for six weeks. Finally, in June 2017 I served at the New Visions Parish for six weeks, and on July 30, 2017, I began serving at Calvary UMC. 




    ON SUNDAY, JUNE 24, 2018, PASTOR TOM DELIVERED HIS FINAL SERMON AT CALVARY. WE, AT CALVARY UMC, WISH PASTOR TOM WELL IN HIS RETIREMENT AND MAY GOD CONTINUE TO BLESS HIM.